Czym jest elektromobilność?

Terminem tym określa się technologię napędzania pojazdów energią elektryczną. Znamy elektryczne pociągi i trolejbusy, ale elektromobilność to również samochody osobowe, autobusy miejskie czy skutery lub rowery elektryczne. Łączy je to, że zamiast silnika spalinowego mają baterię służącą jako źródło i magazyn energii. Elektromobilność zdecydowanie będzie przyszłością motoryzacji. Jej rozwój motywowany jest przede wszystkim potrzebą spełnienia wymogów dotyczących emisji paliw i osiągania efektywności energetycznej.

 

Zalety:

Zero spalin

Dzięki temu, że pojazdy e-mobilne nie emitują spalin (spaliny pochodzą ze spalania paliw kopalnych, takich jak ropa) przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, zwłaszcza w miastach i ograniczają smog.

Bez hałasu na drodze

Są poza tym ciche – baterie nie wydają żadnych dźwięków nawet podczas gwałtownego przyspieszania.

Ekonomiczne

Ich eksploatacja jest znacznie mniej kosztowna niż zwykłego samochodu spalinowego, choćby dlatego, że nie mają silnika spalinowego i skrzyni biegów, jest zatem mniej części do utrzymania.

Oszczędne

To także spora oszczędność dla kieszeni – ładowanie samochodu elektrycznego na postoju nocnym, po preferencyjnych stawkach w odpowiedniej taryfie, oznacza jazdę za grosze. Czasem jednak trzeba wyruszyć w długą trasę, a wówczas przydają się szybkie ładowarki.

Historia elektromobilności

Sięga pierwszej połowy XIX w., kiedy w różnych częściach świata pojawiały się pojazdy kołowe lub szynowe napędzane energią elektryczną. Do początku XX w. samochody elektryczne biły rekordy osiągów i stanowiły większość na drogach, praktycznie aż do lat 20. XX w. Jednak technologia używana wówczas do produkcji baterii sprawiała, że miały one niewielki zasięg, co wraz z rozwojem technologii silników spalinowych i łatwego dostępu do ropy, zwłaszcza w USA, doprowadziło do wycofania samochodów elektrycznych z rynku. Obecnie, samochody elektryczne przeżywają renesans i jak wskazują wszystkie znaki, będą przyszłością motoryzacji. Opracowanie baterii litowo-jonowych, pozwalających na przejechanie znacznie większych dystansów, ograniczenia w dostępie do paliw kopalnych oraz zmiany klimatyczne wynikające z ich nadmiernego spalania, doprowadziły do powrotu idei elektromobilności, która dynamicznie się rozwija.

 

Elektromobilność dzisiaj

Jest jeszcze na początku drogi, zarówno pod względem wielkości rynku, jak i rozwoju technologii wykorzystywanych w e-mobilności. Szacunki są różne, ale można zakładać, że do 2030 r. samochody elektryczne nie będą już tylko fanaberią zapaleńców, ale zaczną być codziennością na drogach. Będzie tak dlatego, że przemysł motoryzacyjny już dziś kieruje się kilkoma trendami, jeśli chodzi o samochody osobowe.

 

Autonomiczny

to taki samochód, który jeździ bez kierowcy. Za większość wypadków drogowych odpowiada błąd ludzki. Wyobraź sobie taksówkę bez gadatliwego taksówkarza, lub pojazd, który wiezie Cię do celu, kiedy Ty śpisz lub pracujesz.

Współdzielony

czyli do wypożyczenia na minuty lub godziny. Nie musisz być właścicielem samochodu, by z niego swobodnie korzystać. Nie jesteś posiadaczem, nie martwisz się o koszty, jednak korzystasz z samochodu, jak każdy właściciel – wtedy, kiedy chcesz i w takim celu, w jakim chcesz.

Podłączony

do internetu, czyli będący częścią Internetu Rzeczy. Dzięki temu zyskujesz znacznie więcej funkcjonalności, jak w smartfonie. Wyszukiwanie intersujących Cię miejsc, nawigowanie, samodzielne wyszukiwanie stacji ładowania, precyzyjne parkowanie… Klikasz i masz.

Zelektryfikowany

to znaczy po prostu elektryczny. Z wszelkimi zaletami takiego samochodu. Wyobraź sobie miasto, w którym powietrze jest tak czyste, jak w lesie, a Ty możesz spać przy otwartym oknie nawet przy ruchliwej ulicy, bo nie słychać tam wizgu silników.

Kontakt Polska

GreenWay Polska Sp. z o.o.

ul.Łużycka 3c
Gdynia 81-537

e-mail: [email protected]
tel.: +48 58 325 10 77

NIP: 583 319 52 89
KRS: 0000602098
REGON: 363635970
BDO: 000423278

Kontakt Słowacja

GreenWay Infrastructure s.r.o.

Šustekova 49
851 04 Bratislava

e-mail: [email protected]
tel.: +421 2 330 56 236

IČO: 47 728 086
DIČ: 2024088363
IČ DPH: SK2024088363