Nabíjačky

Nabíjačky rozlišujeme na normálne, polo-rýchle a rýchle. Normálne a polo-rýchle nabíjačky sú výkonnejšie ako domáce zásuvky. Na nabíjanie síce používajú striedavý prúd (AC) ktorý nájdete aj v domácej zásuvke, umožnia vám však zvýšiť výkon až na 11-22 kW, čo vám niekoľkonásobne skráti čas nabíjania. Takúto nabíjačku si môžete dať jednoducho nainštalovať u vás v garáži, na trhu je veľa možností a náklady na tieto nabíjačky nie sú veľmi vysoké.

Rýchla nabíjačka potrebuje vysoký výkon

Rýchle a ultra rýchle nabíjačky sú oveľa zložitejšie. Rýchle nabíjanie využíva jednosmerný prúd (DC) a preto musia najprv zmeniť AC na DC, ktorý batériu nabije s oveľa vyšším výkonom a teda rýchlejšie. Rýchle nabíjačky nabíjajú od 50 do 130 kW. Menič prúdu z AC na DC je súčasťou nabíjačky. DC nabíjanie vyžaduje náležitú elektrickú inštaláciu, ktorá umožní vysokú spotrebu energie. Väčšina domácností nemá takéto pripojenie. Tento typ nabíjačiek je aj veľmi drahý. Rýchlonabíjacie stanice sa využívajú v prípadoch, keď potrebujeme dobiť auto počas dňa, hlavne pri dlhších cestách.

Rýchlonabíjacia stanica komunikuje s vozidlom a je súčasťou internetu vecí

Konektory nabíjačky majú zabudované piny, ktoré umožňujú nabíjačke komunikovať s autom, konkrétne s jeho BMS (Battery Management System – systém riadenia batérie). Vďaka tomu môže auto informovať nabíjačku o tom, aký výkon môže prijať a tá prispôsobí nabíjanie aktuálnemu stavu batérie, čo pomôže šetriť batériu a zabrániť prehriatiu.
Väčšina nabíjačiek vo svete je podporovaná prevádzkovateľmi nabíjacích sietí. Tí napoja svoje zariadenia na internet vecí (IoT) a každá ich nabíjačka komunikuje s IT systémom zasielaním rôznych typov dát – koľko energie spotrebuje vozidlo, ktorý konektor sa používa a ako dlho. Na použitie staníc patriacich do takejto siete musíte mať účet u jej prevádzkovateľa (alebo roamingového partnera). Všetci prevádzkovatelia vyžadujú autorizáciu používateľa v čase nabíjania, aby vždy vedeli, kto práve nabíjačku používa. Autorizácia sa väčšinou vyžaduje aj pre ukončenie nabíjania – bez toho nemôžete konektor odpojiť. Autorizácia je možná cez mobilnú aplikáciu alebo s prístupovou kartou vydanou prevádzkovateľom konkrétnemu používateľovi.

Rôzne nabíjacie štandardy

Rýchle nabíjačky vyzerajú podobne ako distribútory pohonných hmôt. Sú vybavené káblami a konektormi. Takmer všetky podporujú aspoň jeden zo všeobecne dostupných nabíjacích štandardov: CHAdeMO, CCS (Combo), AC Type 2.

Štandard CCS (Combined Charge System – kombinovaný nabíjací systém) nazývaný tiež Combo bol vyvinutý americkými a európskymi výrobcami automobilov a využívajú ho BMW i3, Hyundai, Volkswagen a Chevrolet. Je zložitejší ako CHAdeMO a umožňuje nabíjať až do 350 kW, čo je momentálne možné iba vo vybraných elektrických autách. Výrobcovia v súčasnosti pracujú na viacerých modeloch, ktoré budú schopné uniesť takýto výkon. Tie by mali prísť na trh v roku 2019.

AC Typ2
Niektoré elektrické vozidlá sa nedajú nabíjať DC prúdom – môžu sa nabíjať len AC prúdom. Nabíjačky, ktoré poskytujú podporu pre všetky štandardy a ktoré môžu využívať všetci, majú aj konektor AC Typ2, ktorý umožní nabíjanie týchto modelov. Tento štandard umožňuje nabíjanie s výkonom do 43 kW, ale výsledný výkon závisí od BMS auta.

Americká spoločnosť Tesla, ktorá sa pred niekoľkými rokmi rozhodla zdokonaliť trh elektromobility a vyrobila najmodernejší model osobného elektrického vozidla so 100 kWh batériou, sa rozhodla vyrobiť vlastné nabíjačky a nabíjací štandard. Spoločnosť vytvorila vlastnú nabíjaciu sieť, ale keďže toto riešenie je odlišné od ostatných, Tesla predstavila adaptéry, ktoré umožnia ich vlastníkom nabíjať svoje vozidlá aj na staniciach iných operátorov.

Energetické zásobníky

Technológia skladovania energie v tomto kontexte zahŕňa dve 50kW rýchlonabíjačky podporované pomocnou batériou a systémom riadenia energie. To umožňuje dočasné paralelné nabíjanie minimálne dvoch vozidiel s 50 kW. Technológia skladovania energie má viacero výhod, a to najmä stabilizáciu siete, flexibilitu a jednoduchú integráciu lokálnej a obnoviteľnej energie.

Zásobník energie je nová technológia, ešte sa rozvíjajúca. Na trhu je len limitovaný počet technologických riešení a väčšina z nich je buď ešte vo vývoji alebo v pilotnej fáze.. Pridanie energetických zásobníkov do týchto projektov bude patriť medzi prvé implementácie tohto typu a v tomto rozsahu v Európe.

Kontakt Poľsko

GreenWay Polska Sp. z o.o.

ul.Łużycka 3c
Gdynia 81-537

e-mail: [email protected]
tel.: +48 58 325 10 77

NIP: 583 319 52 89
KRS: 0000602098
REGON: 363635970
BDO: 000423278

Kontakt Slovensko

GreenWay Infrastructure s.r.o.

Šustekova 49
851 04 Bratislava

e-mail: [email protected]
tel.: +421 2 330 56 236

IČO: 47 728 086
DIČ: 2024088363
IČ DPH: SK2024088363